YouHope: Practicing Hope – Å utfordre myter og endre narrativer om ungdom i supermangfoldige urbane lokalsamfunn (AFI)

Stikkord: ungdom, håp, inkludering, Oslo øst, media, etnografisk feltarbeid

Om prosjektet

I YouHope skal vi forske på hvordan ungdom i storbyene Oslo, Malmø og København praktiserer håp i hverdagen.

  • Hvordan fremstilles unge fra disse områdene i de nordiske mediene? 
  • Hvordan oppfatter ungdom selv at de praktiserer håp i hverdagen? 
  • Hvordan kan vi involvere ungdom i å utvikle et vokabular om håp? 

Vi ser spesielt på områder der det bor mange unge med minoritetsbakgrunn.

YouHope utfordrer myter og stereotypier om integreringsspørsmål som angår unge i ved å se på arenaene og praksisene der de kollektivt engasjerer seg i håpefulle praksiser.

Vi har gjennomført en medieundersøkelse om hvordan ungdom i de nordiske landene blir omtalt eller fremstilt som håpløse eller håpefulle og vil fra høsten 2026 samarbeide med unge medforskere om etnografiske nettverksstudier av hvordan ungdom finner og praktiserer håp i hypermangfoldige nabolag i de nordiske byene Oslo, Malmö og København.

Måler er å utvikle et nyansert vokabular om håp fra ungdommens perspektiv.

Forslag til tema og problemstillinger

Masteroppgaven kan knyttes til prosjektet på ulike måter.

Hvordan ungdom i Oslo fremstilles i media. Hvordan fremstilles unge på vestkanten og/eller på østkanten i norske medier? Hvordan påvirker mediebildet unges følelse av håp/håpløshet (kan være unge i barnevern eller generelt)?

Undersøke datamaterialet fra Blå Kors’ chattetjeneste. Unges opplevelse av psykisk helse. Hvordan snakker unge om håp eller lignende temaer i chat-tjenester for psykisk helse? ​

Det er også mulig å undersøke ulike uttrykksformer for håp. Hvordan utrykker unge håp/håpløshet på sosiale medier? Hvordan utrykkes håp/håpløshet gjennom unges kunst?

Er du interessert i hva unge gjør i hverdagen i sitt nærmiljø eller på skolen, knyttet til håp, fremtidsdrømmer og visjoner kan du gjerne gjøre etnografisk feltarbeid og deltagende observasjon i Oslos bydeler – både øst og vest.

Tilgjengelige dataressurser og nettverk

  • Vår egen medieanalyse av hvordan ungdom fra Oslo øst utrykker håp eller håpløshet i nordiske medier, men her oppfordrer vi til en supplerende medieanalyse.
  • Chat-data fra Blå Kors’ chat tjeneste: Blå Kors chat-senter: Chatt 100% anonymt med en trygg voksen
  • Høsten 2026 setter vi i gang med etnografisk feltarbeid sammen med ungdom med tilknytning til Gamle Oslo, Søndre Nordstrand og/eller bydel Alna. Her er det mulighet for samarbeid, men det forventes at det også gjøres egen datainnsamling.

Aktuelt for

Prosjektet kan være aktuelt for studenter innen sosialt arbeid, barnevern, NorPol. – Inntil 5 studenter.

Kontakt

Ved søknad legges ved en kort beskrivelse av hvem dere er.

Kontaktperson: Hilde Rønnaut Kitterød – hilde.r.kitterod@oslomet.no

Hvem vi er

Aina Landsverk Hagen, Forsker 1 ved Arbeidsforskningsinstituttet og prosjektleder for YouHope. Fagbakgrunn: Sosialantropologi, organisasjonsforskning, aksjonsforskning

Daniele Evelin Alves, Forsker ved Arbeidsforskningsinstituttet og prosjektmedarbeider i YouHope. Fagbakgrunn: Psykologi

Sara Berge Lorenzen, Forsker ved Arbeidsforskningsinstituttet og prosjektmedarbeider i YouHope. Fagbakgrunn: Sosialantropologi

Hilde Rønnaug Kitterød, stipendiat ved Arbeidsforskningsinstituttet og prosjektmedarbeider i YouHope. Fagbakgrunn: Religion 

Mer informasjon om prosjektet

YouHope: Practicing hope – OsloMet

Kva er det som gir oss håp? – OsloMet

Practicing Hope: Challenging myths and changing narratives of youth in super-diverse urban communities (YouHope) | NordForsk

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *